Polet

Autor: Željko Krušelj

Izdanje: Zagreb, 2024.

Broj stranica: 592

ISBN: 978-953-50746-2-5

Tiskana knjiga

NAPOMENA: DOSTAVA JE UKLJUČENA U CIJENU!

33,00 

Zlatno doba raspada komunizma
PROČITAJ!

Detaljnije

O AUTORU:

Željko Krušelj rođen je 1958. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Koprivnici. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu u veljači 1982. godine diplomirao je povijest i komparativnu književnost, a u svibnju iste je godine na Fakultetu političkih znanosti okončao i dodiplomski studij novinarstva. Od proljeća 1977. godine bio je dopisnik Poleta, a tu je nakon pet godina karijeru završio kao profesionalni novinar tog lista. Godine 1979. bio je osnivač i prvi glavni urednik koprivničkog omladinskoga glasila LOK.

U medijsku kuću Vjesnik prešao je početkom jeseni 1982., najprije u redakciju obiteljskog tjednika Arena. Već sredinom 1983. prebacio u politički tjednik Danas, gdje je stekao status komentatora. U list Vjesnik prešao je 1991., a krajem 1992. godine i u politički tjednik Nedjeljna Dalmacija. Bio je kolumnist i politički analitičar Večernjeg lista od 1994. do 2004. godine, kad se vratio u Koprivnicu na poslove glavnog urednika, kolumnista i direktora u dvjema lokalnim medijskim kućama. Svih je tih godina bio i suradnik cijelog niza tiskovina i radijskih postaja.

Od 2012. godine predavač je na Medijskom sveučilištu u Koprivnici, koje ubrzo prerasta u javno Sveučilište Sjever. Doktorirao je 2015. godine na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta, temom o genezi Poleta, što je bila osnova njegove iste godine objavljene knjige Igraonica za odrasle: Polet 1976. – 1990. Godine 2017. na Sveučilištu Sjever postao je docent, zatim i pročelnik današnjeg Odsjeka za komunikologiju, medije i novinarstvo. Trenutačno je naslovni izvanredni profesor na toj istoj visokoškolskoj ustanovi.

Tijekom novinarske i znanstvene karijere objavio je više od 5000 novinarskih i stručnih tekstova, nekoliko desetaka znanstvenih radova i, kao autor i koautor, 13 knjiga iz historiografske i medijske domene. Član je uredništva pojedinih znanstvenih i stručnih časopisa te sudionik brojnih historiografskih i medijskih projekata, znanstvenih skupova, kongresa i konferencija. Često istupa u javnosti, pogotovo u cilju popularizacije znanosti. Za svoj je rad višestruko nagrađivan.

 

O KNJIZI:

Knjiga sveobuhvatno i slojevito prikazuje nastanak, uspon, vrhunac, posrtanje i gašenje jedne od najistaknutijih tiskovina svoga doba, stavljajući sve to u kontekst raspada države i sustava u kojemu je ona djelovala. Njezin autor objašnjava kako je Polet, koji je bio dotirano glasilo tadašnje omladine, prerastao u medij koji ne samo da je u naturalističkoj maniri prikazivao i objašnjavao nastale promjene u društvu nego je bio prepoznat kao glas obespravljenih i nezadovoljnih tadašnjim sustavom te predvodnik u mukotrpnoj borbi za ljudska, manjinska i medijska prava.

Zato se Polet može proučavati kao društveni, kulturni, politički i medijski fenomen, a posebice ga je moguće izučavati u različitim društvenim i humanističkim znanstvenim poljima i granama, što autor i čini kroz svoj dugogodišnji znanstveni rad. Knjiga može odlično poslužiti svima onima koji žele shvatiti funkcioniranje medija u socijalističkom razdoblju, pogotovo u njihovoj opreci prema nedemokratskoj političkoj praksi. Ona uočava bezbrojne kontroverzije i apsurde onoga doba te potpuni nesklad između ideoloških floskula i životne realnosti. Polet je u tom kontekstu bio najbolji primjer društvenog aktivizma i reformizma, protkan neizbježnim idealizmom, koji bi i sadašnje generacije novinara mogao voditi prema stvaranju medija prepoznatih kao glasova nezadovoljne javnosti. Autor je naglasio da se fenomen Poleta u parlamentarnoj demokraciji i tržišnom gospodarstvu ne može ponoviti, niti ga se može simulirati, ali je i danas ostao poželjnim putokazom kako na najbolji način usmjeravati mladalačku kreativnu energiju.

Polet je list koji nije samo uspomena cijele generacije već i znak jednog vremena, vremena koje je bilo iznimno važno i koje je formiralo mnoge, pogotovo one koji su imali potrebu za bilo kojim oblikom društvenog angažmana. Omladinski je list nastao kao izdanak samoupravnog sustava koji je na svojima stranicama odražavao i njegovu propast. Taj kultni novinski naslov zavrjeđuje svu pažnju koju mu je posvetio Željko Krušelj na stranicama svoje knjige Zlatno doba propasti komunizma. Knjiga temeljena na opsežnom znanstvenom istraživanju za potrebe izrade doktorata zbog svoje slikovitosti u opisima burnih događanja nije tipično povijesno djelo. […] Krušelj crta portret Poleta, a pri tome ruši i razne mitove. Njegova slika je nijansirana, produbljena i provokativna. Zasigurno će neke čitatelje vratiti u mladost, a svima će olakšati razumijevanje onog razdoblja hrvatske povijesti. O tome dovoljno govori i naslov, koji u sebi sadržava prividnu kontradikciju, ali je upravo to i karakteristika komunizma, gdje je sve, kako to autor posebno naglašava, bilo suprotno od onoga što se službeno tvrdilo.

Tehničke karakteristike

Format

, ,

Možda će vam se također svidjeti…